Hoppa till innehåll
Almega Sök

Remissvar COM(2026) 232 och COM(2026) 231 inom EU-kommissionens Passenger Package

Tågföretagen välkomnar ambitionen att göra tågresor enklare att söka, boka och genomföra samt att stärka resenärernas rättigheter. Förslagen kan bidra till ökad tillgänglighet och bättre konkurrens över gränserna. För att nå dit behöver regelverket samtidigt vara proportionerligt, tekniskt genomförbart och anpassat till en avreglerad marknad med både stora och små operatörer och fristående försäljningsaktörer. 

Tågföretagen har redan yttrat sig särskilt över COM(2026) 233 om skydd för resenärer med samlingsbiljetter. Detta yttrande avser därför COM(2026) 232 om tågbiljetter och COM(2026) 231 om multimodal bokning. Förslagen är nära sammankopplade, men synpunkter som specifikt gäller COM(2026) 233 upprepas inte här.

För att målen med förslagen ska uppnås anser Tågföretagen att de behöver ändras och förtydligas innan de kan genomföras.

  • Järnvägsföretag ska kunna ställa objektiva kvalitetskrav på återförsäljare och avsluta samarbeten när kraven inte uppfylls. 
  • Åtgärder mot otillbörlig användning av marknadsmakt ska vara riktade, behovsprövade och trafikslagsneutrala.

De föreslagna åtgärderna berör branschens aktörer på olika sätt beroende på verksamhet, marknadsförutsättningar och ansvarsfördelning. Detta innebär att det i vissa delar finns så pass skilda uppfattningar bland Tågföretagens medlemmar om förslagets konsekvenser och lämpliga utformning att Tågföretagen inte kan uttala sig I dessa delar hänvisas i stället till enskilda operatörers remissyttranden.

Kontaktpersoner

Lina Lagerroth

Lina Lagerroth

Senior näringspolitisk expert

Stockholm

+46 8 762 67 13 +46 76 767 88 56 E-post

Läs mer

Elvira Sofic

Elvira Sofic

Ansvarig Kommunikation

Stockholm

+46 8 762 61 13 +46 72 199 83 71 E-post

Läs mer